1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1662153 Item#: 1662153
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
Read MoreFrequently Bought Together
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Caution WATCH YOUR STEP Sign
Couldn't load pickup availability
MiniMark Industrial Label Printer Ribbon
Couldn't load pickup availability
LOCK-OUT CENTER
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Baseball Style Bump Cap with HDPE Protective Liner and Adjustable Back
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION
Couldn't load pickup availability
FIRST AID STATION
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"Technical Specifications
| Item#: | 1662153 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Rigid Vinyl |
| Legend | 1202 Class 3 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1202 Class 3 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Depth | 0.040 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.22 lb |
Product Restrictions
