3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats, 135o Split Point
(Pack of
1)
SKU:PM08200041 Item#: PM08200041
135° split point provides for less feed pressure when drilling and is self-starting without center punching or using pilot holes (1/8'' and larger)
High moly tool steel for durable cutting edge for drilling steel, stainless steel, nickel alloy and non-ferrous metals
Black and gold oxide finish holds lubricant
3 flats on shank won’t slip in keyless chucks (1/4'' and larger)
Available individually and in a portable plastic index
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 1/4" Dia. W/Flats
Couldn't load pickup availability
Mechanic's Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/64"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 11/32"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Cryoboost Drill Bit, 1/2" Dia. W/Flats
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
135° split point provides for less feed pressure when drilling and is self-starting without center punching or using pilot holes (1/8'' and larger) High moly tool steel for durable cutting edge for drilling steel, stainless steel, nickel alloy and non-ferrous metals
Black and gold oxide finish holds lubricant
3 flats on shank won’t slip in keyless chucks (1/4'' and larger)
Available individually and in a portable plastic index
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | PM08200041 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Gold |
| Diameter | 3/8 " |
| Decimal Equivalent | 0.3750 " |
| Point | 135° Split |
| Flute Length | 3-5/8 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | 3 |
| Overall Length | 5 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.11 lb |
