#6 Spiral Screw Extractor, 5/8"-7/8" Diameter Screw Removal, Drill Size 13/32"
(Pack of
1)
SKU:DY80501006 Item#: DY80501006
Specifications
Material: AISI 1095 tempered steel
Hardness: 54-58Rc
Once the center of the broken stud has been drilled out, use Tuff Torque™ Spiral Screw Extractors to quickly remove the stud. The spiral edge increases surface tension during extraction for improved backout strength.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 7/32"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Maroon
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
Couldn't load pickup availability
#7 Spiral Screw Extractor, 7/8"-1-1/8" Diameter Screw Removal
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 3/8"
Couldn't load pickup availability
Tapered Flute Screw Extractor 5/8 to 3/4"
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Tapered Flute Screw Extractor 5/16 to 3/8"
Couldn't load pickup availability
Tapered Flute Screw Extractor 3/16 to 1/4"
Couldn't load pickup availability
Damaged Screw Remover Extractor Kit 2Pcs
Couldn't load pickup availability
Large Index-Tend Pry Bar
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
100 Piece, 1/4" Shank Master Bit Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
Specifications Material: AISI 1095 tempered steel
Hardness: 54-58Rc
Once the center of the broken stud has been drilled out, use Tuff Torque™ Spiral Screw Extractors to quickly remove the stud. The spiral edge increases surface tension during extraction for improved backout strength.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY80501006 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Spiral |
| Industry Number | 6 |
| For Sizes | 5/8 - 7/8 " |
| Shank Size | 19/32 " |
| Point Diameter | 3/8 " |
| Use Drill Size | 13/32 " |
| Overall Length | 3-3/4 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.265 lb |
Product Restrictions
