#7 Spiral Screw Extractor, 7/8"-1-1/8" Diameter Screw Removal, Drill Size 17/32"
(Pack of
1)
SKU:DY80501007 Item#: DY80501007
Specifications
Material: AISI 1095 tempered steel
Hardness: 54-58Rc
Once the center of the broken stud has been drilled out, use Tuff Torque™ Spiral Screw Extractors to quickly remove the stud. The spiral edge increases surface tension during extraction for improved backout strength.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
1/8" - 1/2 " Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 1/4" Shank
Couldn't load pickup availability
3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
#5 Spiral Screw Extractor, 3/8"-5/8" Diameter Screw Removal
Couldn't load pickup availability
#8 Spiral Screw Extractor, 1-1/8"-1-3/8" Diameter Screw Removal
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 9/16 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Spiral Fluted Screw Extractor 7/16 to 9/16"
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 14
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNF
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Specifications Material: AISI 1095 tempered steel
Hardness: 54-58Rc
Once the center of the broken stud has been drilled out, use Tuff Torque™ Spiral Screw Extractors to quickly remove the stud. The spiral edge increases surface tension during extraction for improved backout strength.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY80501007 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Spiral |
| Industry Number | 7 |
| For Sizes | 7/8 - 1-1/8 " |
| Shank Size | 5/8 " |
| Point Diameter | 13/32 " |
| Use Drill Size | 17/32 " |
| Overall Length | 3-3/4 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.4 lb |
Product Restrictions
