ATO/ATC In-Line Fuse Holder with Cap, 16 AWG, 1-20 Amps, 32 Volts, Black, Two 4" Lead, Alcryn Material
(Pack of
1)
SKU:57454 Item#: 57454
Protective cap for harsh environments
Alcryn® body and cap
4" lead wires
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 19-6
Frequently Bought Together
MINI Fuse 20A Yellow
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Yellow
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 8 to 1 AWG Black
Couldn't load pickup availability
JCASE In-Line Fuse Holder with Cap 32V 60A
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC In-Line Mini Fuse Holder with Cap 32V 30A
Couldn't load pickup availability
Watertight Panel-Mounted Fuse Holder 300V 20A
Couldn't load pickup availability
MINI In-Line Fuse Holder with Cap 32V 20A
Couldn't load pickup availability
MINI Add-A-Circuit
Couldn't load pickup availability
MICRO2 Series Blade Fuse 30A Green
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Product Description
Protective cap for harsh environments Alcryn® body and cap
4" lead wires
Technical Specifications
| Item#: | 57454 |
|---|---|
| Type | Covered Block |
| Amperage | 1-20 A |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Wire Lead | 4 " |
| Wire Color | Black |
| UNSPSC #: | 39121624 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.04 lb |
