Cryoboost Drill Bit, 1/2" Dia. W/Flats, Stepped Tipped, Black & Gold Oxide Coating
(Pack of
1)
SKU:DY83603264 Item#: DY83603264
Long lasting specialty bits that spread the job of cutting across multiple levels, staying sharp up to 4X longer compared to conventional and other specialty tip designs
Starts holes easier, the multi-stepped tip acts like a step drill, allowing for laser like holes through sheet metal and prevents walking on curved surfaces
Three-flatted shanks to reduce slippage common with keyless chucks
Eliminates the need to drill starter pilot holes before making larger hole sizes
Specifications
Tip Design: Stepped tip
Surface: Black-Oxide with gold tip
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
Product Description
Long lasting specialty bits that spread the job of cutting across multiple levels, staying sharp up to 4X longer compared to conventional and other specialty tip designs Starts holes easier, the multi-stepped tip acts like a step drill, allowing for laser like holes through sheet metal and prevents walking on curved surfaces
Three-flatted shanks to reduce slippage common with keyless chucks
Eliminates the need to drill starter pilot holes before making larger hole sizes
Specifications
Tip Design: Stepped tip
Surface: Black-Oxide with gold tip
Cryophase™: Thermal cycling cryogenic treatment
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY83603264 |
|---|---|
| Drill Length | Jobber |
| Drill Type | Fractional |
| Type | Heavy Duty |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Black and Gold |
| Diameter | 1/2 " |
| Decimal Equivalent | 0.5000 " |
| Point | Stepped Tip |
| Flute Length | 4-1/2 " |
| Flute Type | Spiral |
| Shank | Straight |
| Flats | 3 |
| Overall Length | 6 " |
| UNSPSC #: | 23241634 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.23 lb |
