DOT Air Brake Push to Connect Union Tee, Nylon, 1/4 x 1/4 x 1/4", Tube x Tube x Tube
(Pack of
2)
SKU:91822 Item#: 91822
DOT Air Brake Push to Connect Union Tee, Nylon, 1/4 x 1/4 x 1/4", Tube x Tube x Tube
Read MoreFrequently Bought Together
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/2 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/2 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-13/16 to 2-3/4"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Product Description
DOT Air Brake Push to Connect Union Tee, Nylon, 1/4 x 1/4 x 1/4", Tube x Tube x TubeTechnical Specifications
| Item#: | 91822 |
|---|---|
| Fitting Type | Air Brake Fittings - Push-to-Connect |
| Material | Nylon |
| Configuration | Union Tee |
| Connection Type A x B x C | Tube x Tube x Tube |
| Fitting Dimension A | 1/4 " |
| Fitting Dimension B | 1/4 " |
| Fitting Dimension C | 1/4 " |
| Working Pressure | 250 PSI |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.065 lb |
Product Restrictions
