EZ-Coil Air/Water Hose Reel, Double Axle Support to Center Shaft, Compact Design, 300PSI, 28lbs, 3/8" x 25'
(Pack of
1)
SKU:20773 Item#: 20773
EZ-Coil® Patented Safety Recoil Mechanism
Retracts hose at rates up to 80% slower than conventional reels
Significantly reduces potential for hose whip injuries and damage
Super Hub™ Axle Support System Features
Double axle support to center shaft
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
Increased stability during operation for reduced vibration and higher reel strength
Truck-Mounted Reels
Super Hub™-equipped with triple axle support to center shaft
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
Increased stability during operation for reduced vibration and higher reel strength
Standard Features
Compact design
Heavy gauge 1/4" steel base and support post
Factory matched cartridge style spring motor
Brass NPT swivel inlet machined from solid brass
Nitrile swivel seals
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
High-quality air hose provided (unless otherwise specified)
Frequently Bought Together
BluShield Steel A Frame 450' Pressure Washer Hose Reel
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose Reel 1/4" X 100'
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose Reel 1/4" X 50'
Couldn't load pickup availability
Rubber Air Hose Assembly 1/2" x 50'
Couldn't load pickup availability
Rubber Air Hose Whip / Snubber 3/8" x 5'
Couldn't load pickup availability
Polyurethane Self-Coiling Air Hose Assembly 1/4" NPT x 1/4" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Super HubT Air/Water Hose Reel 1/2" x 50'
Couldn't load pickup availability
180° Hose Reel Swivel Mount
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose 3/8" X 100', Blue
Couldn't load pickup availability
BluShield Steel A Frame 450' Pressure Washer Hose Reel
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose Reel 1/4" X 100'
Couldn't load pickup availability
Tough-Tek Rubber Pressure Washing Hose Reel 1/4" X 50'
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Product Description
EZ-Coil® Patented Safety Recoil Mechanism Retracts hose at rates up to 80% slower than conventional reels
Significantly reduces potential for hose whip injuries and damage
Super Hub™ Axle Support System Features
Double axle support to center shaft
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
Increased stability during operation for reduced vibration and higher reel strength
Truck-Mounted Reels
Super Hub™-equipped with triple axle support to center shaft
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
Increased stability during operation for reduced vibration and higher reel strength
Standard Features
Compact design
Heavy gauge 1/4" steel base and support post
Factory matched cartridge style spring motor
Brass NPT swivel inlet machined from solid brass
Nitrile swivel seals
1" solid steel axle with lubricated precision bearings
High-quality air hose provided (unless otherwise specified)
Technical Specifications
| Item#: | 20773 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | EZ-P-LP-325 |
| Type | Hose Reels - Air/Water |
| Description | EZ-Coil® Air/Water Hose Reel |
| Category / Performance | Best |
| Size | 3/8X25 |
| Length | 25 ft |
| I.D. | 3/8 " |
| Working Pressure | 300 PSI |
| Cox Part Number | EZ-P-LP-325 |
| Weight | 28 lb |
| Quantity Per Package | 1.0000 |
| UNSPSC #: | 40142022 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 27.0 lb |
Product Restrictions
