Bench Top, Flammable, Safety Cabinet, 2 gallon,1 Shelf,1 Door, Manual Close,18-Gauge Steel, Yellow
(Pack of
1)
SKU:1707112 Item#: 1707112
2 Gallon Bench Top Flammable Liquid Safety Cabinet is constructed of 18-gauge (1 mm) steel. The sides, top, bottom, and doors are double-walled with a 1-1/2 in (3.8 cm) air space between walls.Includes two vents, each have 2 in (5.1 cm) threaded fittings and a fire baffle and cap. shelf is adjustable on 3 in (7.6 cm) centers, supported by 4 brackets, with a 350 lbs (159 kg) safe allowable load. Cabinets meet NFPA Code 30 and OSHA requirements
Lead-free, high-gloss, baked-on powder finish
Continuous piano hinges
Ground connection
Four adjustable galvanized leveling legs
Trilingual warning labels
Internal and external welded construction
Flush mounted door handle with key lock
Three-point stainless steel bullet latching system
3 in (7.6 cm) centers for shelf brackets
Self-latching doors
Frequently Bought Together
2 Shelf 72 " x 30 " x 61 " Flammables Cabinet
Couldn't load pickup availability
1 Shelf 35 " x 23-1/4 " x 18 " Sure Grip EX Flammables Cabinet
Couldn't load pickup availability
Utili-Guard+ Flammable Cabinet 30 gal 2 Shelves 2 Doors Self Close 2 Door Attachments Yellow U893020
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
General Purpose Duct Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Type I Safety Can w/Funnel
Couldn't load pickup availability
Type II Safety Can
Couldn't load pickup availability
Justrite Type I Safety Can
Couldn't load pickup availability
Split Key Ring 1"
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker White
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Product Description
2 Gallon Bench Top Flammable Liquid Safety Cabinet is constructed of 18-gauge (1 mm) steel. The sides, top, bottom, and doors are double-walled with a 1-1/2 in (3.8 cm) air space between walls.Includes two vents, each have 2 in (5.1 cm) threaded fittings and a fire baffle and cap. shelf is adjustable on 3 in (7.6 cm) centers, supported by 4 brackets, with a 350 lbs (159 kg) safe allowable load. Cabinets meet NFPA Code 30 and OSHA requirements Lead-free, high-gloss, baked-on powder finish
Continuous piano hinges
Ground connection
Four adjustable galvanized leveling legs
Trilingual warning labels
Internal and external welded construction
Flush mounted door handle with key lock
Three-point stainless steel bullet latching system
3 in (7.6 cm) centers for shelf brackets
Self-latching doors
Technical Specifications
| Item#: | 1707112 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1901X |
| Door Type | Manual Close |
| Style | Bench Top |
| Capacity | 2 gal |
| Number of Shelves | 1 |
| O.D. Height | 19 " |
| O.D. Width | 22 " |
| O.D. Depth | 18 " |
| I.D. Height | 13.5 " |
| I.D. Width | 13.75 " |
| I.D. Depth | 13.8 " |
| Shelf Depth | 13 " |
| Storage Type | Flammable chemicals and liquids |
| Description | 1 Dimensions Exterior |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
