Global Spiral Crimp-On Elbow, Carbon Steel, Split Flange Caterpillar Style, 90°, 1 (-16) x 1" (-16)
(Pack of
1)
SKU:23189 Item#: 23189
For use with all Gates® spiral wire hose through 1-1/4" (-20) I.D.
When using Mobile Crimp press, MGS one-piece fittings must be used with hose I.D. over 1"
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 8-52
Frequently Bought Together
Z Series Crimp-On Hose End 1/2 x 3/4-16"
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 3/8" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2 x 3/4-16"
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 3/8" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 9/16-18
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Plug Steel 1/4" x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Product Description
For use with all Gates® spiral wire hose through 1-1/4" (-20) I.D. When using Mobile Crimp press, MGS one-piece fittings must be used with hose I.D. over 1"
Technical Specifications
| Item#: | 23189 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 16GS-16FLC90-074 |
| Manufacturer Series Number | Global Spiral Series |
| Attachment Method | Crimp-On |
| Fitting Dimension A (Hose) | 1 (-16) " |
| Dash Size | -16 |
| Gender | Split Flange |
| Fitting End Style | Split Flange Caterpillar/Thick Flange |
| Fitting End Type | Caterpillar Style |
| Fitting Angle | 90 ° |
| Fitting Dimension B (Working End) | 1 (-16) |
| Flange Diameter | 1.88 " |
| Gates Number | 16GS-16FLC90-074 |
| Thread Size | 1.88 " |
| O.D. Tube Size | 1 |
| Size | (-16)X(-16) |
| Hex Size | 0.375 " |
| Description | Split Flange 90° Tube Elbow Code 62 |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 27121700 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.41 lb |
