HD Test and Battery Clip, Copper, 200 Amps, 1-5/8" Jaw Opening, 1-5/8" Length
(Pack of
2)
SKU:25838 Item#: 25838
Test clips provide a fast, temporary electrical connection for testing and repair of equipment and circuits. Lawson stocks a full line of test clips and color-coded insulators. All steel clips are plated.
Solid copper
Removable copper lug for cable attachment
Use on heavy-duty batteries and testing equipment
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 17-112
Frequently Bought Together
Cable Tie 13.38" Black
Couldn't load pickup availability
Cable Tie 14.19" Black
Couldn't load pickup availability
Cable Tie 7.31" Black
Couldn't load pickup availability
Test Lead Insulator Black 3-1/2"
Couldn't load pickup availability
Test Lead Insulator Red 3-1/2"
Couldn't load pickup availability
Standard Alligator Clip 20A Steel
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Test clips provide a fast, temporary electrical connection for testing and repair of equipment and circuits. Lawson stocks a full line of test clips and color-coded insulators. All steel clips are plated. Solid copper
Removable copper lug for cable attachment
Use on heavy-duty batteries and testing equipment
Technical Specifications
| Item#: | 25838 |
|---|---|
| Style | HD Test and Battery Clips |
| Material | Copper |
| Jaw Opening | 1-5/8 " |
| Length | 6 " |
| Type | Test Clips, Leads and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.84 lb |
