Hydraulic Cap Nut, 3/4-16"(08) Female JIC SAE 37 Degree Flare, 1/2 " Tube OD, 0.75 " Overall Length, Steel
(Pack of
5)
SKU:86151 Item#: 86151
Get precision control over bolt tension with a hydraulic cap nut. Used in place of a standard cap nut in situations that demand extremely high clamping forces on bolts through hydraulic pressure. This specialized type of nut is perfect for mounting and dismounting large bearings, securing heavy-duty machinery components or tightening connections in tight spaces.
Precise control over bolt tension
Eliminates potential damage from excessive torque
Great for tight spaces
Made from durable carbon steel
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 8-76
Frequently Bought Together
Hydraulic Cap Nut, 7/16-20"(04) Female JIC SAE 37 Degree Flare
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Plug 1/4-18 Male NPTF
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Plug 9/16-18 Male ORFS
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Cable Tie 13.38" Black
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 13/16-16
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 7/8-14
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
Product Description
Get precision control over bolt tension with a hydraulic cap nut. Used in place of a standard cap nut in situations that demand extremely high clamping forces on bolts through hydraulic pressure. This specialized type of nut is perfect for mounting and dismounting large bearings, securing heavy-duty machinery components or tightening connections in tight spaces. Precise control over bolt tension
Eliminates potential damage from excessive torque
Great for tight spaces
Made from durable carbon steel
Technical Specifications
| Item#: | 86151 |
|---|---|
| Angle | Straight |
| Material | Carbon Steel |
| Connection Type | Female JIC |
| Connection Type A | Female JIC |
| Connection Size A | 3/4-16 (08) |
| Fitting Dimension A | 3/4-16(08) |
| Flare Style A | JIC 37 Degree |
| Tube O.D. | 1/2 " |
| Length | 0.75 " |
| UNSPSC #: | 27121700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.4 lb |
