JCASE In-Line Fuse Holder with Cap, 12 AWG, 32 Volts, 60 Amps, Red, Two 4" Lead, Suitable for Vehicle Circuit Protection
(Pack of
1)
SKU:41643 Item#: 41643
Available with and without protective cover
Protective cover offers splash resistance
Available with and without mounting bracket
Rated up to 60A Fuse holders have two 4" length wire leads
For standard JCASE® fuses
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 19-8
Frequently Bought Together
Cable Tie 7.31" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Fuse 15A Blue
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC In-Line Fuse Holder with Cap 32V 1-20A
Couldn't load pickup availability
In-Line Fuse Holder Low-Profile JCASE 12 AWG 40A
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty In-line Panel-Mount Fuse Holder 25-30A
Couldn't load pickup availability
MINI Fuse 4A Pink
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Fuse 40A Orange
Couldn't load pickup availability
MINI Fuse 2A Gray
Couldn't load pickup availability
7" Straight Jaw Locking Pliers
Couldn't load pickup availability
M12™ FUEL™ HACKZALL® Reciprocating Saw Kit
Couldn't load pickup availability
10" Dual Jaw Adj and Pipe Wrench
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Product Description
Available with and without protective cover Protective cover offers splash resistance
Available with and without mounting bracket
Rated up to 60A Fuse holders have two 4" length wire leads
For standard JCASE® fuses
Technical Specifications
| Item#: | 41643 |
|---|---|
| Type | Covered Block |
| Amperage | 60 A |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Volts | 32 V |
| Wire Lead | 2-4" on the fuse holders |
| Wire Color | Red |
| Mounting Bracket | No |
| Protective Cover | Yes |
| UNSPSC #: | 39121624 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.11 lb |
