Lok-Rite 7/16"-14 Stainless Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
3)
SKU:DY02900025 Item#: DY02900025
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze
Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Left Hand Drill and Screw Extractor Kit 13Pcs
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 3/16 to 1/4"
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 5/32 to 3/16"
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite #6-32 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY02900025 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Stainless Steel |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | 7/16-14 |
| Thread Size External | 5/8-11 |
| Length | 0.656 " |
| Recommended Drill Size | 17/32 " |
| Recommended Tap Size | 5/8-11 |
| Installation Tool | DY02940006 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.08 lb |
Product Restrictions
