Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
1)
SKU:DY02910350 Item#: DY02910350
Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
Read MoreFrequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/8"
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Left Hand Drill and Screw Extractor Kit 10Pcs
Couldn't load pickup availability
Screw Extractor Kit 5Pcs
Couldn't load pickup availability
Straight Fluted Screw Extractor 1/4 to 5/16"
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Locking Thread Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 14
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite 7/16"-14 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
Couldn't load pickup availability
3" Pneumatic Cut-Off Tool
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures OvernightTechnical Specifications
| Item#: | DY02910350 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Thread | Fine |
| Thread Size Internal | 7/8-14 |
| Thread Size External | 1-1/4-7 |
| Length | 1.125 " |
| Recommended Drill Size | 1-7/64 " |
| Recommended Tap Size | 1-1/4-7 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.64 lb |