Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/8", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
(Pack of
1)
SKU:54406P Item#: 54406P
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/8", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
Read MoreFrequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 3/8-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 5/16"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/8", Tube x BSPP, 15 to 145PSITechnical Specifications
| Item#: | 54406P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7060 08 10 |
| Style | Flow Control Regulator |
| Configuration | Compact Meter Out |
| Tube Size | 8mm (5/16") |
| Thread Size | G1/8 " |
| Thread Style | BSPP |
| Material | Nylon |
| Wrench Size | 19 mm |
| Thread Length | 4.5 mm |
| Working Pressure | 15 to 145 PSI |
| Temperature Range | 30 to 160 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |