Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 1/8" x 10-32, Tube x Male UNF, 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:54412P Item#: 54412P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Close Nipple Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Forged Body Ball Valve Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Hex Nipple Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/32 x 5/32"
Couldn't load pickup availability
Tubing Cutter 1/8 to 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 54412P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3171 53 20 |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 1/8 " |
| Thread Size | 10-32 " |
| Thread Style | UNF |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 13 mm |
| Internal Hex Size | 2 mm |
| Thread Length | .13 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
Product Restrictions
