Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 5/32" (4 mm) x 1/4", Tube x Male NPT, 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:86750P Item#: 86750P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Tee Brass 1/4-18 x 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 86750P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3175 04 14 |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 4mm (5/32") |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 14 mm |
| Internal Hex Size | .11 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
