Push-to-Connect Extended Elbow, Nylon Body, Nickel-Plated Brass Base, 1/4 x 1/4", Tube x Male NPT, 290 PSI
(Pack of
2)
SKU:56116P Item#: 56116P
The body is orientable for positioning purposes.
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Close Nipple Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 3/8-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 5/16"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/32 x 5/32"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Product Description
The body is orientable for positioning purposes.CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Technical Specifications
| Item#: | 56116P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3129 56 14 |
| Configuration | Extended Male Elbow |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nylon Body, Nickel-Plated Brass Base |
| Wrench Size | 14 mm |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
