Push-to-Connect Extended Elbow, Nylon Body, Nickel-Plated Brass Base, 3/8 x 1/4", Tube x Male NPT, 290 PSI
(Pack of
2)
SKU:56117P Item#: 56117P
The body is orientable for positioning purposes.
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Malleable Iron 1-11-1/2 x 3/4-14
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 11/16 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting 90°
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/16 x 3/16"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4" x 10-32
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
Product Description
The body is orientable for positioning purposes.CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Technical Specifications
| Item#: | 56117P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3129 60 14 |
| Configuration | Extended Male Elbow |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nylon Body, Nickel-Plated Brass Base |
| Wrench Size | 17 mm |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
