1.5 Blasting Agents D Hazard Class 1 DOT Placard, Cardstock, Black/Orange, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1665503 Item#: 1665503
10.75" Height x 10.75" Width
Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Orange
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Haz Class 3 DOT Placard W/Flame Picto, Ad Vnyl
Couldn't load pickup availability
1863 Fuel-Aviation-Turbine-Engine Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard W/Flame Picto, Rd Vnyl
Couldn't load pickup availability
Notice Waste Oil Storage Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Gasoline Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Marking Flag For 21" Staff, Vinyl
Couldn't load pickup availability
Marking Flag For 30" Staff, Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
10.75" Height x 10.75" Width Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Technical Specifications
| Item#: | 1665503 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Black/Orange |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Cardstock |
| Legend | 1.5 Blasting Agents D Class 1 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1.5 Blasting Agents D Class 1 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov