1005 Ammonia Anhydrous Non-Flammable Gas Class 2 DOT Placard With Picto, Magnetic, Black/Green/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1665544 Item#: 1665544
10.75" Height x 10.75" Width
Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Green
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Sustayn™ Recycled Univeral Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Danger "Out Of Service", "Do Not Remove This Tag", Tagboard
Couldn't load pickup availability
Danger Hot Pipes Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Blank Tag, Tagboard
Couldn't load pickup availability
Diamond-Textured Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Baseball Style Bump Cap with HDPE Protective Liner and Adjustable Back
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Unlawful To Operate This Equipment Within 10 Feet Of High Voltage Lines Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution Machinery Must Be Stopped For Repairs Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Dan Cancer Suspect Agent In This Area Protective Equipment Required Auth Prsnel Only Label, Ad Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
10.75" Height x 10.75" Width Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Technical Specifications
| Item#: | 1665544 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Black/Green/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Magnetic |
| Legend | 1005 Class 2 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1005 Class 2 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 Ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov