1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1662153 Item#: 1662153
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Blue
Couldn't load pickup availability
Red GT Series Extra Heavy Duty Wiper Roll
Couldn't load pickup availability
Waste Oil Sign, Fiberglass
Couldn't load pickup availability
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Haz Class 3 DOT Placard W/Flame Picto, Ad Vnyl
Couldn't load pickup availability
1863 Fuel-Aviation-Turbine-Engine Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard W/Flame Picto, Rd Vnyl
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Notice Waste Oil Storage Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
First Aid Premiers Soins ,Aluminum (.040) ,7X10
Couldn't load pickup availability
Gasoline Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"Technical Specifications
| Item#: | 1662153 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Rigid Vinyl |
| Legend | 1202 Class 3 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1202 Class 3 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Depth | 0.040 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.22 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
