1267 Petroleum Crude Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1662273 Item#: 1662273
1267 Petroleum Crude Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal High-Visibility Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
General Purpose Duct Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
1075 Butane-LPG-Propane Flammable Gas Hazard Class 2 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl
Couldn't load pickup availability
Floor Stand
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix 0 Cal Fruit Punch
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
AUTHORIZED PERSONNEL ONLY Sign
Couldn't load pickup availability
Caution EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
EYE WASH Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
1267 Petroleum Crude Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl, Red/Black/White, 10.75x10.75"Technical Specifications
| Item#: | 1662273 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Rigid Vinyl |
| Legend | 1267 Class 3 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | 1267 Class 3 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Depth | 0.040 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.17 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
