38100MW Welding Cape Sleeve, Split Leather, Two Sleeve Pockets, Size X-Large
(Pack of
1)
SKU:1654750 Item#: 1654750
Offers outstanding protection from heat, sparks, slag, and cuts.
Select gray split cow leather
Sewn with DuPont Kevlar
MCR Safety welding logo
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Welding Jacket
Couldn't load pickup availability
Welding Jacket
Couldn't load pickup availability
Welding Sleeves
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker White
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
Couldn't load pickup availability
Lens Cleaning Towelettes
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
BL1 Series Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
V2 Passive Ear Muff with Adjustable Headband - NRR 25
Couldn't load pickup availability
N9680 Ninja Flex Work Gloves
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
V2G, Black Frame, 5.0 IR Filter Lens
Couldn't load pickup availability
Red Auto Darkening Welding Helmet
Couldn't load pickup availability
Vision Auto-Dark Welding Helmet, Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
Offers outstanding protection from heat, sparks, slag, and cuts. Select gray split cow leather
Sewn with DuPont Kevlar
MCR Safety welding logo
Technical Specifications
| Item#: | 1654750 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 38100MWXL |
| Type | Sleeves |
| Style | Cape |
| Size | X-Large |
| Material | Leather |
| Length | 26 " |
| Chest | 48 " |
| Color | Gray |
| Description | Leather Welding Cape, Gray, X-Large |
| UNSPSC #: | 46181508 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.59 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
