4300B Cowhide Leather Welding Gloves, Fleece Insulated Lining, 13" Overall Length, Russet, Size X-Large
(Pack of
1)
SKU:1655089 Item#: 1655089
Offers an ideal welders glove to cater to your individual needs. Is an economical glove, featuring russet-colored shoulder split leather.
Russett Economy Shoulder Split Cow Leather
Fully Lined
Welted Seams
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Universal Three-Ply Heavyweight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Top Grain Goatskin Leather Reinforced Palm Glove with Fabric Back
Couldn't load pickup availability
Premium Grade Top Grain Cowhide Leather Drivers Glove with Split Cowhide Back - Keystone Thumb
Couldn't load pickup availability
AR Premium Kidskin Leather TIG Welder's Glove with Para-Aramid Cut Lining and Kevlar® Stitching
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
N96970 Ninja BNF Work Gloves
Couldn't load pickup availability
N9680 Ninja Flex Work Gloves
Couldn't load pickup availability
Swagger SR2 Series Safety Glasses, Medium, Blue Diamond Mirror Duramass Hard Coat Lens, Full Frame
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Welding Jacket
Couldn't load pickup availability
Welding Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
4840 Welding Gloves
Couldn't load pickup availability
Product Description
Offers an ideal welders glove to cater to your individual needs. Is an economical glove, featuring russet-colored shoulder split leather. Russett Economy Shoulder Split Cow Leather
Fully Lined
Welted Seams
Technical Specifications
| Item#: | 1655089 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 4300B |
| Type | General Use |
| Style | 4300B |
| Size | XL |
| Length | 13 " |
| Color | Russet |
| Material | Cowhide |
| Description | 13" Cowhide Leather Welding Gloves, X-Large |
| Heat Resistance | Level 2 |
| ANSI Abrasion | 4 |
| ANSI Puncture | 4 |
| Quantity Per Package | 1 Pr. |
| UNSPSC #: | 46181540 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.61 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
