4850K Premium Goatskin Leather MIG/TIG Welding Gloves, 4.5" Split Cowhide Leather Cuff, White and Blue, Size X-Large
(Pack of
1)
SKU:1655094 Item#: 1655094
Crafted from premium grain goatskin. The glove has good strength and sensitivity which offers flexibility and comfort.
Premium Top Grain Goatskin
Lined and Sewn with DuPont™ Kevlar® fibers
Greater softness for sense of touch
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 13.4"
Couldn't load pickup availability
Auto-Darkening Panoramic View Welding Helmet
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Precision Arc MIG/TIG Welding Gloves, X-Large, Grain Goat Skin/Split Cowhide Cuff, Kevlar,Knit Wrist
Couldn't load pickup availability
4300B Welding Gloves
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Top Grain Goatskin Leather Glove, Natural, X-Large, Spandex Back and Reinforced Palm
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Industry Grade Top Grain Goatskin Leather Drivers Glove - Keystone Thumb
Couldn't load pickup availability
Regular Grade Top Grain Cowhide Leather Driver Glove, Natural, X-Large, Keystone Thumb, Slip-On Cuff
Couldn't load pickup availability
Economy Grade Top Grain Cowhide Leather Driver Glove, Natural, X-Large, Keystone Thumb, Slip-On Cuff
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
V2G, Black Frame, 3.0 IR Filter Lens
Couldn't load pickup availability
Memphis Series Welding Work Gloves, Blue, Large, Shoulder Leather, Reinforced Wing Thumb
Couldn't load pickup availability
Heavy Duty Top Grain Goatskin Leather Reinforced Palm Glove with Fabric Back
Couldn't load pickup availability
Product Description
Crafted from premium grain goatskin. The glove has good strength and sensitivity which offers flexibility and comfort. Premium Top Grain Goatskin
Lined and Sewn with DuPont™ Kevlar® fibers
Greater softness for sense of touch
Technical Specifications
| Item#: | 1655094 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 4850KXL |
| Type | General Use |
| Style | 4850K |
| Size | XL |
| Color | White / Blue |
| Material | Goat Skin |
| Description | Goatskin Leather and Cowhide Leather Cuff Welding Gloves, X-Large |
| Cuff Length | 4.5 " |
| Heat Resistance | Level 2 |
| ANSI Abrasion | 3 |
| ANSI Cut | A5 |
| ANSI Puncture | 3 |
| Quantity Per Package | 1 Pr. |
| UNSPSC #: | 46181540 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.44 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
