Blank Hazard Class 6 DOT Placard With Diamond Shaped Poison Picto, Magnetic, Black/White, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1665717 Item#: 1665717
10.75" Height x 10.75" Width
Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Green
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Muster Area Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Danger "Out Of Service", "Do Not Remove This Tag", Tagboard
Couldn't load pickup availability
Danger Hot Pipes Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
Diamond-Textured Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
Fire Extinguisher Here Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Unlawful To Operate This Equipment Within 10 Feet Of High Voltage Lines Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution Machinery Must Be Stopped For Repairs Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Product Description
10.75" Height x 10.75" Width Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Technical Specifications
| Item#: | 1665717 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Black/White |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Magnetic |
| Legend | Class 6 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | Class 6 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov