Caution Eye Protection Required. Sign With Eye Protection Picto, Aluminum .040, Black/White/Yellow, 10x7", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1655737 Item#: 1655737
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Blue GT Series Extra Heavy Duty Wiper Roll
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Notice Waste Oil Storage Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
First Aid Premiers Soins ,Aluminum (.040) ,7X10
Couldn't load pickup availability
Gasoline Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange 2X-Large
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
Diamond-Textured Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Muster Area Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Danger "Out Of Service", "Do Not Remove This Tag", Tagboard
Couldn't load pickup availability
Danger Hot Pipes Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1655737 |
|---|---|
| Type | Caution |
| Color | Black/White/Yellow |
| Size | 10x7 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum .040 |
| Legend | Eye Protection Required |
| Sign Header | Caution |
| Front Legend | Eye Protection Required |
| Height | 10 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 7 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | ANSI Z535 |
| Description | Caution Sign |
| Quantity Per Package | 1 Ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
