Construction Entrance Sign, Aluminum .040, Black/White, 20x28", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1667853 Item#: 1667853
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Bullseye #48 Trigger Sprayer with 32oz Bottle
Couldn't load pickup availability
150 ft Trailing Marking Red and Silver Conspicuity Tape
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Refrigerant Suction Style F Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Refrigerant Suction Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution Machinery Must Be Stopped For Repairs Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Automotive Refinishing Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Wypall L30 Wiper 16.4 x 9.8"
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange 2X-Large
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Caution Do Not Operate Without Guards In Place. Sign With Hand Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Dan Cancer Suspect Agent In This Area Protective Equipment Required Auth Prsnel Only Sign,Fiberglass
Couldn't load pickup availability
Danger Eye Protection Required In This Area. Sign With Eye Protection Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1667853 |
|---|---|
| Type | Construction |
| Color | Black/White |
| Size | 20x28" |
| Language | English |
| Material | Aluminum .040 |
| Legend | Construction Entrance |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | Construction Entrance |
| Height | 20 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 28 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Description | Admittance Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov