Danger Ammonia Sign, Plastic .040, Red/Black/White, 7x10", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1672843 Item#: 1672843
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Black
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
WypAll X60 Teri Wiper 12.5 x 13.4"
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
IDXPERT Indoor/Outdoor Grade Labels
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE MATERIAL Sign
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
Sqweeze® Hydration Freeze Pops
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
1267 Petroleum Crude Oil Flammable Liquid Hazard Class 3 DOT Placard With Flame Picto, Rigid Vinyl
Couldn't load pickup availability
NFPA Sign Kit-15" Dmnd Base/3 Sets Of Nmbr "0-4"/Specif Haz Symbl Print On Clear Self-Adhs Matrl,AdV
Couldn't load pickup availability
1202 Gas-Oil-Diesel Fuel-Heating Oil Flammable Liq Haz Class 3 DOT Placard W/Flame Picto,Rigid Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1672843 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 7x10 " |
| Language | English |
| Material | Plastic .040 |
| Legend | Ammonia |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Ammonia |
| Height | 7 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 10 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov