Danger Diesel Fuel Label, Adhesive Vinyl, Red/Black/White, 14x20"
(Pack of
1)
SKU:1660829 Item#: 1660829
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Universal Sorbent Roll
Couldn't load pickup availability
150 ft Trailing Marking Red and Silver Conspicuity Tape
Couldn't load pickup availability
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
Couldn't load pickup availability
Propane Gas Style C Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Refrigerant Suction Style F Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Refrigerant Suction Style B Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Diamond-Textured Nitrile Gloves, Orange, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Nemesis Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
CL1 Checklite Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Danger Do Not Enter When Lights Are Flashing Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
Caution Do Not Operate Without Guards In Place. Sign With Hand Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Dan Cancer Suspect Agent In This Area Protective Equipment Required Auth Prsnel Only Sign,Fiberglass
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1660829 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 14x20" |
| Language | English |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Legend | Diesel Fuel |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Diesel Fuel |
| Height | 14 " |
| Style | Labels |
| Width | 20 " |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov