Danger Kerosene Sign, Aluminum .040, Red/Black/White, 7x10", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1673241 Item#: 1673241
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
Couldn't load pickup availability
Auto-Darkening Panoramic View Welding Helmet
Couldn't load pickup availability
Lockout Tag-out Trained Helmet Marker Label With Hasp Tag & Lock Picto, Reflective Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
EYE WASH Sign
Couldn't load pickup availability
Split Key Ring 1"
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Danger DO NOT ENTER Sign
Couldn't load pickup availability
Employees Only Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1673241 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 7x10 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum .040 |
| Legend | Kerosene |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Kerosene |
| Height | 7 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 10 " |
| Depth | 0.040 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | OSHA 29 CFR 1910.145 |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov