Explosives 1.1 Hazard Class 1 DOT Placard With Picto, Adhesive Vinyl, Black/Orange, 10.75x10.75"
(Pack of
1)
SKU:1665512 Item#: 1665512
10.75" Height x 10.75" Width
Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
WypAll X80 ShopPro Towel 9.1 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Blue GT Series Extra Heavy Duty Wiper Roll
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Marking Flag For 21" Staff, Vinyl
Couldn't load pickup availability
Marking Flag For 30" Staff, Vinyl
Couldn't load pickup availability
Muster Area Sign, Aluminum .040
Couldn't load pickup availability
LionGrip 8mil Nitrile Glove Black X-Large
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange 2X-Large
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Blank Tag, Tagboard
Couldn't load pickup availability
Fire Extinguisher Here Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Unlawful To Operate This Equipment Within 10 Feet Of High Voltage Lines Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Product Description
10.75" Height x 10.75" Width Designed to Meet Dot Specifications for Hazardous Material Marking
Technical Specifications
| Item#: | 1665512 |
|---|---|
| Type | Warning |
| Color | Black/Orange |
| Size | 10.75x10.75 " |
| Language | English |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Legend | Explosives 1.1 Class 1 |
| Sign Header | Non Header |
| Front Legend | Explosives 1.1 Class 1 |
| Height | 10.75 " |
| Style | DOT Placard |
| Width | 10.75 " |
| Approvals | DOT 49 CFR PART 172 |
| Description | Warning Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov