Flat Head Socket Cap Screw, Grade 10.9, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Coarse Thread, 5mm Hex Key, M8-1.25 x 30mm
(Pack of
25)
SKU:87590 Item#: 87590
Black finish
Coarse pitch
1,040 MPa (150,000 PSI) tensile strength
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-16
Frequently Bought Together
Hex Nut Grade 5 Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel M4-0.7 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel M8-1.25 x 25mm
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw 18-8 SS 3/8-16 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 5/16-18 x 1"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw A2 SS M6-1 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black finish Coarse pitch
1,040 MPa (150,000 PSI) tensile strength
Technical Specifications
| Item#: | 87590 |
|---|---|
| Diameter | M8 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Length | 30 mm |
| Head Style | Flat |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 10.9 |
| Thread | Coarse |
| Drive | Hex |
| Type | Flat Head Socket Cap Screw |
| Key Size | 5 mm |
| Tensile Strength | 1,040 MPa |
| Size | M8-1.25X30 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.63 lb |
