General Purpose Test Clip, 1/2" Jaw Opening, Copper, 20 Amps, 2" Length, Full Meshing Teeth
(Pack of
20)
SKU:25821 Item#: 25821
Test clips provide a fast, temporary electrical connection for testing and repair of equipment and circuits. Lawson stocks a full line of test clips and color-coded insulators. All steel clips are plated.
Full meshing teeth
Use on automotive and test equipment
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 17-111
Frequently Bought Together
Super 33+ Series Vinyl Electrical Tape Black 3/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Contact 20-16 AWG Size 16
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 14 to 6 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Standard Size Alligator Clip 10A Copper Green
Couldn't load pickup availability
Banana Plug 10A 1kV Red
Couldn't load pickup availability
Standard Size Alligator Clip 10A Copper Green
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Product Description
Test clips provide a fast, temporary electrical connection for testing and repair of equipment and circuits. Lawson stocks a full line of test clips and color-coded insulators. All steel clips are plated. Full meshing teeth
Use on automotive and test equipment
Technical Specifications
| Item#: | 25821 |
|---|---|
| Style | General Purpose Test Clips |
| Material | Copper |
| Jaw Opening | 1/2 " |
| Length | 2 " |
| Type | Test Clips, Leads and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.37 lb |
