Global Spiral Crimp-On Elbow, Carbon Steel, Split Flange Caterpillar Style, 90°, 1 (-16) x 1" (-16)
(Pack of
1)
SKU:23189 Item#: 23189
For use with all Gates® spiral wire hose through 1-1/4" (-20) I.D.
When using Mobile Crimp press, MGS one-piece fittings must be used with hose I.D. over 1"
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 8-52
Frequently Bought Together
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 7/8-14
Couldn't load pickup availability
Crimp-On Hose Coupling 3/8" x 3/4-16
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/4" x 7/16-20
Couldn't load pickup availability
Hydraulic Cap Nut, 7/8-14"(10) Female JIC SAE 37 Degree Flare
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2" x 13/16-16
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Product Description
For use with all Gates® spiral wire hose through 1-1/4" (-20) I.D. When using Mobile Crimp press, MGS one-piece fittings must be used with hose I.D. over 1"
Technical Specifications
| Item#: | 23189 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 16GS-16FLC90-074 |
| Manufacturer Series Number | Global Spiral Series |
| Attachment Method | Crimp-On |
| Fitting Dimension A (Hose) | 1 (-16) " |
| Dash Size | -16 |
| Gender | Split Flange |
| Fitting End Style | Split Flange Caterpillar/Thick Flange |
| Fitting End Type | Caterpillar Style |
| Fitting Angle | 90 ° |
| Fitting Dimension B (Working End) | 1 (-16) |
| Flange Diameter | 1.88 " |
| Gates Number | 16GS-16FLC90-074 |
| Thread Size | 1.88 " |
| O.D. Tube Size | 1 |
| Size | (-16)X(-16) |
| Hex Size | 0.375 " |
| Description | Split Flange 90° Tube Elbow Code 62 |
| Material | Carbon Steel |
| UNSPSC #: | 27121700 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.41 lb |
