GT Series Wiper, White, Grab & Go Roll, 9.4 x 11.25 "
(Pack of
1)
SKU:1648145 Item#: 1648145
Crafted with solvent-resistant spunlace construction, these wipers offer exceptional wet strength and a cloth-like, non-linting feel with superior wipe-dry properties. A tough, clean, and dependable alternative to traditional shop rags.
Blends strength, absorbency and durability.
Grab & Go roll is a center pull dispenser with a built-in handle for easy portability.
Tough, clean and dependable alternative to shop rags.
Non-linting, cloth-like feel with superior wipe dry properties.
Frequently Bought Together
Automotive Refinishing Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Black
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
Sqweeze® Hydration Freeze Pops
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Orange
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
Couldn't load pickup availability
Wypall L30 Wiper 12 x 12.5"
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
Couldn't load pickup availability
Product Description
Crafted with solvent-resistant spunlace construction, these wipers offer exceptional wet strength and a cloth-like, non-linting feel with superior wipe-dry properties. A tough, clean, and dependable alternative to traditional shop rags. Blends strength, absorbency and durability.
Grab & Go roll is a center pull dispenser with a built-in handle for easy portability.
Tough, clean and dependable alternative to shop rags.
Non-linting, cloth-like feel with superior wipe dry properties.
Technical Specifications
| Item#: | 1648145 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | GT3630W |
| Style | Wiper |
| Package Type | Box |
| Size | 8-1/2 x 8-1/2 x 10 " |
| Wiper Size | 9.4 x 11 " |
| Wipers per Box | 300 |
| Feet per Roll | 281-1/4 ft |
| Color | White |
| Weight | 2.5 lbs. |
| Length | 8-1/2 " |
| UNSPSC #: | 47131502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 2.97 lb |
