Hollow Wall Screw Anchor, Steel, Zinc Finish, Short Style, 3/8" Drill Size, #10-24
(Pack of
50)
SKU:25173 Item#: 25173
Zinc rust-resistant finish
1. Drill hole recommended diameter. Push anchor into hole and tap until flush with wall surface.
2. Turn screw with screwdriver anchor will expand and hold firmly.
3. Remove screw, place fixture over anchor, place screw through fixture and anchor, tighten.
NOTE: Holding power is dependent on the strength of wall material.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 6-34
Frequently Bought Together
Self-Drilling Standard Wall Anchor Nylon #6 to #10
Couldn't load pickup availability
Masonry Anchor Hex Washer Head Steel 3/16 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Masonry Anchor Hex Washer Head Steel 3/16 x 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
Wing-Type Toggle Bolt Anchor Steel #10-24 x 3"
Couldn't load pickup availability
Wing-Type Toggle Bolt Anchor Steel 1/4-20 x 3"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Wallboard Mini Anchor Nylon #6
Couldn't load pickup availability
Product Description
Zinc rust-resistant finish1. Drill hole recommended diameter. Push anchor into hole and tap until flush with wall surface.
2. Turn screw with screwdriver anchor will expand and hold firmly.
3. Remove screw, place fixture over anchor, place screw through fixture and anchor, tighten.
NOTE: Holding power is dependent on the strength of wall material.
Technical Specifications
| Item#: | 25173 |
|---|---|
| Length | 3-3/8 " |
| Type | Wall Anchor |
| Body Diameter | 5/16 " |
| Diameter | 3/16 " |
| Material | Steel |
| Screw Diameter | 10-24 (3/16) Short |
| Finish | Zinc |
| Drill Size | 3/8 " |
| Anchor Size | 3/16 x 3-3/8 " |
| Minimum Wall Thickness | 1/8 " |
| Maximum Wall Thickness | 5/8 " |
| Screw Length | 2 " |
| Wall Thickness | 1/8 - 3/4 " |
| Sleeve Length | 3/8 " |
| UNSPSC #: | 31162103 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.54 lb |
