Locking Thread Insert, Carbon Steel, M8 x 1.25 Internal Thread, M12 x 1.25 External Thread, 0.47" Length
(Pack of
15)
SKU:89822 Item#: 89822
For thread repairs requiring maximum reliability, high strength and ease of installation
Install with standard drills and taps
No pre-winder tool required
Keys lock insert in place preventing insert from backing out
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 11/64"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 15/64"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 7/64"
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Rethreading Tap 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Spiral Fluted Screw Extractor 3/16 to 1/4"
Couldn't load pickup availability
5PC Spiral Screw Extractor Set
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite #10-24 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
SS Locking Thread Insert M6 x 1
Couldn't load pickup availability
SS Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/8"
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
Product Description
For thread repairs requiring maximum reliability, high strength and ease of installation Install with standard drills and taps
No pre-winder tool required
Keys lock insert in place preventing insert from backing out
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 89822 |
|---|---|
| Type | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Style | Thinwall |
| Thread Size Internal | M8 x 1.25 |
| Thread Size External | M12 x 1.25 |
| Length | 0.47 " |
| Recommended Drill Size | 27/64 " |
| Recommended Tap Size | M12 x 1.25 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.17 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
