M12™ FUEL™ HACKZALL® Reciprocating Saw Kit
(Pack of
1)
SKU:1632684 Item#: 1632684
The M12 FUEL™ HACKZALL® is the fastest cutting and most powerful saw in its class. The compact, one-handed design provides superior control and the ability to make cuts in tight spaces. Its’ light weight design is optimal for overhead cutting applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor outperforms all leading competitors with constant power output, yet runs cooler with no wearable components. The dual gear counter balance mechanism significantly reduces vibration, providing faster starts in metal and reduced user fatigue.
QUIK-LOK® Universal keyless blade clamp
Includes:
(1) M12 FUEL™ HACKZALL® Recip Saw
(1) M12™ REDLITHIUM™ XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack
(1) M12™ Lithium-ion Battery Charger
Couldn't load pickup availability
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
Frequently Bought Together
18V 3-Tool Cutting & Grinding Tool Kit
Couldn't load pickup availability
18V 2-Tool Reciprocating Saw and Compact Circular Saw Kit
Couldn't load pickup availability
18V Reciprocating Saw with Recip Blades
Couldn't load pickup availability
Extendable Handle Ratchet 3/8 Drive
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
Couldn't load pickup availability
CryoBoost 1/4" Dia. 1/4" Hex Shank Drill Bit
Couldn't load pickup availability
Rotary Tool Station Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Reciprocating Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Rotary Hammer Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 20Pc Torx
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/32"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
The M12 FUEL™ HACKZALL® is the fastest cutting and most powerful saw in its class. The compact, one-handed design provides superior control and the ability to make cuts in tight spaces. Its’ light weight design is optimal for overhead cutting applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor outperforms all leading competitors with constant power output, yet runs cooler with no wearable components. The dual gear counter balance mechanism significantly reduces vibration, providing faster starts in metal and reduced user fatigue. QUIK-LOK® Universal keyless blade clamp
Includes:
(1) M12 FUEL™ HACKZALL® Recip Saw
(1) M12™ REDLITHIUM™ XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack
(1) M12™ Lithium-ion Battery Charger
Technical Specifications
| Item#: | 1632684 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 2520-21XC |
| Type | Hackzall |
| Style | Charging Bundle |
| Power Source | Cordless |
| Battery System | M12 |
| Milwaukee Model No. | 2520-21XC |
| Stroke Length | 5/8 " |
| Strokes per Minute | 0 - 3,000 |
| Keyless Blade Clamp | Yes (QUIK-LOK® Universal) |
| Length | 11 " |
| Weight | 3.2 lb |
| UNSPSC #: | 27112747 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 6.96 lb |
Product Restrictions
This item cannot ship via any air services. Please reference the SDS for hazardous information specific to this item. Additional shipping charges may apply.
