Sheet Rag, Cotton Material, Economy Grade, White, 10 lbs. Box
(Pack of
1)
SKU:1648137 Item#: 1648137
These Wiping Rags are great for all general-purpose applications and highly absorbent.
Economical, absorbent and good for general purpose wiping applications
Derived from clothing that is sorted and cut in to rags
Rags are scanned for metal to ensure safety
Frequently Bought Together
Automotive Refinishing Tape 2" x 60 Yards
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Black
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
Sqweeze® Hydration Freeze Pops
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Orange
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
Couldn't load pickup availability
Wypall L30 Wiper 12 x 12.5"
Couldn't load pickup availability
Reclaimed White Cotton Sheet Rags
Couldn't load pickup availability
Product Description
These Wiping Rags are great for all general-purpose applications and highly absorbent. Economical, absorbent and good for general purpose wiping applications
Derived from clothing that is sorted and cut in to rags
Rags are scanned for metal to ensure safety
Technical Specifications
| Item#: | 1648137 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | WR5200W-10 |
| Style | Cloth Rag |
| Package Type | Box |
| Size | 13 x 11 x 10 " |
| Color | White |
| Towels per Bag | 90-120 |
| Towel Size | 14-24 " |
| Weight | 8 lbs. |
| Length | 13 " |
| UNSPSC #: | 47131501 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 9.88 lb |
