Safety Tru-Tread Anti-Fatigue Mat, Black/Yellow, 28' Wide x 40' Long, 7/8 Thick
(Pack of
1)
SKU:SF14930 Item#: SF14930
Heavy-duty 7/8" thick rubber construction is durable in high traffic areas
Anti-fatigue matting for wet and dry areas
Mat elevated to drain away fluids
Manufacturer’s three-year limited warranty
Sizes may vary up to 3% due to manufacturing processes.
Frequently Bought Together
WorkStep Anti-Fatigue Mat
Couldn't load pickup availability
Diamond Star Anti-Fatigue Mat
Couldn't load pickup availability
Diamond Star Anti-Fatigue Mat
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Orange
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 9.1 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
K Marble Foot Anti-Fatigue Mat 2' x 3'
Couldn't load pickup availability
K Marble Foot Anti-Fatigue Mat 3' x 5'
Couldn't load pickup availability
K Marble Foot Anti-Fatigue Mat
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Product Description
Heavy-duty 7/8" thick rubber construction is durable in high traffic areas Anti-fatigue matting for wet and dry areas
Mat elevated to drain away fluids
Manufacturer’s three-year limited warranty
Sizes may vary up to 3% due to manufacturing processes.
Technical Specifications
| Item#: | SF14930 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 46-504-0903-28X40 |
| Surface | Drainage Holes |
| Size | 28 x 40 " |
| Width | 28 " |
| Length | 40 " |
| Color | Black/Yellow |
| Basic Color | Black |
| Material | Rubber |
| Border Style | Rubber |
| Backing Material | Rubber |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 52101510 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 17.43 lb |
