Security Rack, 24" H x 20-3/4" W x 14" D
(Pack of
1)
SKU:A1R05 Item#: A1R05
Two-step slide mechanism eliminates need for deep unit
Heavy-duty gauge steel
Holds six standard size Lawson drawers
Lock on door adds security
Door handle allows easy access
Equipped with mounting holes for stacking two units
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 2-6
Frequently Bought Together
Rack Roller Heavy-Duty 2-Drawer
Couldn't load pickup availability
15" Legs Space Saver Brown Steel Rack Stand
Couldn't load pickup availability
Rack Stand
Couldn't load pickup availability
Keystock Rack
Couldn't load pickup availability
Add-On Unit for Adjustable Wire Rack
Couldn't load pickup availability
Vertical Hose Clamp Rack 10-Loop
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
Couldn't load pickup availability
4-Drawer Heavy-Duty Roller Rack
Couldn't load pickup availability
6 Compartment Blue Steel/Plastic Horizontal Drawer
Couldn't load pickup availability
20 Compartment Blue Steel/Plastic Drawer
Couldn't load pickup availability
Product Description
Two-step slide mechanism eliminates need for deep unit Heavy-duty gauge steel
Holds six standard size Lawson drawers
Lock on door adds security
Door handle allows easy access
Equipped with mounting holes for stacking two units
Technical Specifications
| Item#: | A1R05 |
|---|---|
| Style | Security Roller Rack |
| Width | 20-3/4 " |
| Height | 24 " |
| Depth | 14 " |
| Material | Steel |
| Color | Brown |
| Drawer Capacity | 6 |
| Size | 20-3/4"W x 24"H x 14 " |
| Type | Storage |
| Description | Security Rack |
| UNSPSC #: | 24112401 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 53.0 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
