Oversized Self-Tapping Oil Pan Drain Repair Plug with Fiber Gasket, 1/2-20 Thread, 3/4" Hex
(Pack of
5)
SKU:93210 Item#: 93210
Piggyback design center plug is easily removed to change oil
Furnished with fiber gasket
Use to repair a stripped oil drain pan
Replaces 1/2" drain plugs only
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 10-11
Frequently Bought Together
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
Couldn't load pickup availability
Universal Neoprene Captive Brass Well Nut #10-32
Couldn't load pickup availability
Phillips Round Washer Head Drill Point Screw #8
Couldn't load pickup availability
Oil Drain Plugs & Gaskets Assortment - M14 to M20, 22 Items, 148 Pieces
Couldn't load pickup availability
Rubber Face Drain Plug M12-1.75 15mm
Couldn't load pickup availability
Metric Drain Plug with Gasket M12 x 1.75mm
Couldn't load pickup availability
Woven Polyester Electrical Tape 19mm x 25m
Couldn't load pickup availability
Automotive Relay Normally Open
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Oil Drain Plug Gasket
Couldn't load pickup availability
Rubber Expansion Plug 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Plated Plug Button 7/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Product Description
Piggyback design center plug is easily removed to change oil Furnished with fiber gasket
Use to repair a stripped oil drain pan
Replaces 1/2" drain plugs only
Technical Specifications
| Item#: | 93210 |
|---|---|
| Diameter | Oversized 1/2 " |
| Thread Pitch | 20 |
| Size | 1/220 Oversized |
| Hex Size | 3/4 " |
| Description | Self-Tapping Oversized Oil Pan Repair Plug |
| UNSPSC #: | 40141738 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.43 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
