Set Screw, Brass Tip, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Fine Thread, 3/16" Hex Key, 3/8-24 x 5/8"
(Pack of
10)
SKU:60335 Item#: 60335
The use of a brass tip set screw eliminates the need to use two standard set screws at a 90° angle to each other. The soft brass tip indents to the curvature of the shaft and effectively locks it in place.
Alloy steel heat-treated to Rc 28-34
Locks collars, pulleys, bearings, cams, etc., to shafts
Protects finished surfaces and threads
Restricts shaft end play for better control
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel M8-1.25 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel 1/2-13 x 1"
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel 1/4-20 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M12-1.75 x 25mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw A2 SS M6-1 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/4-10 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Wire Cup Brush 2-3/4" Dia., .020" Wire Dia., 5/8"-11 Arbor
Couldn't load pickup availability
Swivel Head Ratchet 3/8 Drive
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
Couldn't load pickup availability
Wire Cup Brush 2-3/4" Dia., .020" Wire Dia., 5/8"-11 Arbor
Couldn't load pickup availability
Swivel Head Ratchet 3/8 Drive
Couldn't load pickup availability
Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" Wire Dia., 1/4" Shank
Couldn't load pickup availability
Product Description
The use of a brass tip set screw eliminates the need to use two standard set screws at a 90° angle to each other. The soft brass tip indents to the curvature of the shaft and effectively locks it in place. Alloy steel heat-treated to Rc 28-34
Locks collars, pulleys, bearings, cams, etc., to shafts
Protects finished surfaces and threads
Restricts shaft end play for better control
Technical Specifications
| Item#: | 60335 |
|---|---|
| Diameter | 3/8 " |
| Thread Pitch | 24 |
| Length | 5/8 " |
| Point | Brass |
| Type | Set Screw |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Alloy Steel |
| Tensile Strength | 180,000 PSI |
| Drive | Hex |
| Thread | Fine |
| Head Style | Socket Head |
| Key Size | 3/16 " |
| Protrusion Diameter | 3/16 " |
| Protrusion Length | 3/32 " |
| UNSPSC #: | 31161505 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.17 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
