Set Screw, Cup Point, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Coarse Thread, 1/8" Hex Key, 1/4-20 x 1/4"
(Pack of
50)
SKU:3720 Item#: 3720
High-strength, heat-treated high-alloy steel
Black finish
Conforms to ANSI Specification B18.3 and Federal Specification FF-S-200 Type 1, Style 4
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-11
Frequently Bought Together
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Set Screw Knurled Point Steel 1/4-20 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel M6-1 x 8mm
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel 3/8-16 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/8-16 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/8-16 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-strength, heat-treated high-alloy steel Black finish
Conforms to ANSI Specification B18.3 and Federal Specification FF-S-200 Type 1, Style 4
Technical Specifications
| Item#: | 3720 |
|---|---|
| Diameter | 1/4 " |
| Thread Pitch | 20 |
| Length | 1/4 " |
| Point | Cup |
| Type | Set Screw |
| Finish | Black |
| Material | Alloy Steel |
| Tensile Strength | 180,000 PSI |
| Drive | Hex |
| Thread | Coarse |
| Head Style | Socket Head |
| Key Size | 1/8 " |
| Size | 1/4-20X1/4 |
| UNSPSC #: | 31161505 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
