Silicone Heater, Coolant Hose Clamp with Inner Liner, 5/16" Hex Head Screw, Stainless Steel, #10, 9/16-1-1/16" Clamp ID
(Pack of
10)
SKU:88718 Item#: 88718
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots
Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 22-4
Frequently Bought Together
Hose Clamp 304 SS 7/16 to 25-32"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 7/16 to 25/32"
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 5/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-13/16 to 2-3/4"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 7/16 to 25-32"
Couldn't load pickup availability
Silicone Heater/Coolant Hose Clamp 7/16 to 25/32"
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 5/16 to 7/8"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-5/16 to 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Flat Black
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss White
Couldn't load pickup availability
Product Description
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Technical Specifications
| Item#: | 88718 |
|---|---|
| Category | Silicone Heater and Coolant Hose Clamps |
| Applications | Silicone Coolant and Heater Hoses |
| SAE Size | 10 |
| Material | Stainless Steel with Inner Liner |
| Fits Hose O.D. | 13/16 - 1-1/16 |
| Size | 13/16-1-1/16 " |
| Minimum Diameter | 9/16 " |
| Maximum Diameter | 1-1/16 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.056 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer -
www.P65Warnings.ca.gov
