SmartCompliance Refill Triple Cut First Aid Tape Roll, 5 Yds. x 2", 3-In-1 Plastic-Spooled Design, Waterproof
(Pack of
1)
SKU:1690394 Item#: 1690394
Durable but breathable tape holds bandages or dressings in place
Easy to remove without pain or shredding of the tape
Hypoallergenic reducing the chances of skin irritation
Frequently Bought Together
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Split Key Ring 1"
Couldn't load pickup availability
1"x3" Heavy Woven Fabric Bandages
Couldn't load pickup availability
Triple Antibiotic Ointment
Couldn't load pickup availability
PhysiciansCare Ibuprofen Pain Reliever Medication 200mg
Couldn't load pickup availability
Qwik Stik® Electrolyte Powder Mix Grape
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.5" Black
Couldn't load pickup availability
Cloth Surgical Tape
Couldn't load pickup availability
1/2"x 2.5 yd. First Aid Tape
Couldn't load pickup availability
SmartCompliance Refill 1/2"x10 yd. First Aid Tape
Couldn't load pickup availability
Product Description
Durable but breathable tape holds bandages or dressings in place Easy to remove without pain or shredding of the tape
Hypoallergenic reducing the chances of skin irritation
Technical Specifications
| Item#: | 1690394 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | FAE-9089-001 |
| Size | 5 Yds. x 2 " |
| Type | Triple Cut Spool |
| Style | Waterproof |
| Material | Paper |
| Width | 2 " |
| Length | 5 Yds. |
| Description | First Aid Tape |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 42172001 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.16 lb |
