Socket Head Cap Screw, A2 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 6mm Hex Key, M8-1.25 x 20mm
(Pack of
25)
SKU:27656 Item#: 27656
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8
Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-24
Frequently Bought Together
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M8-1.25 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M8-1.25 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8 Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Technical Specifications
| Item#: | 27656 |
|---|---|
| Diameter | M8 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Grade | A2 |
| Head Style | Socket |
| Tensile Strength | 689.5 MPa |
| Thread | Coarse |
| Type | Socket Head Cap Screw |
| Key Size | 6 mm |
| Drive | Hex |
| Size | M8X1.25X20 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.71 lb |
